تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024

جزئیات شهریه خدمات کودکستان‌ها اعلام شد

  • کد خبر : 7242
  • ۰۹ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶
جزئیات شهریه خدمات کودکستان‌ها اعلام شد

نصر: وزیر آموزش و پرورش «آیین‌نامه تعیین شهریه خدمات تربیتی، آموزشی و مراقبتی کودکستان‌ها» را جهت اجرا به تمام مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

به گزارش نصر، رضامراد صحرایی، «آیین‌نامه تعیین شهریه خدمات تربیتی، آموزشی و مراقبتی کودکستان‌ها» را به‌منظور ساماندهی امور مرتبط با تعلیم و تربیت اوان کودکی ‌ابلاغ کرد. حداکثر سرانه شهریه برای هر کودکستان در هر سال تحصیلی – تربیتی براساس عناصر و قاعده زیر محاسبه می‌شود:
*اجاره‌بهای ملک اختصاص یافته به کودکستان عبارت است از مجموع مبلغ ودیعه و اجاره بهای سالیانه که بنا بر قرارداد رسمی دارای کد رهگیری بین مالک و مستاجر یا براساس نرخ اعلامی از سوی کارشناس رسمی دادگستری محاسبه می‌شود.
*مبلغ ودیعه سالیانه با نسبت سه به صد تبدیل به معادل آن به صورت اجاره ماهیانه محاسبه و سپس در الگو اعمال می‌شود.
*در مواردی که موسس بابت استفاده از مکان استقرار کودکستان هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند مانند کودکستان‌های مستقر در اماکن دولتی و عمومی غیردولتی (ادارات، مدارس دولتی، مساجد و …) بدون پرداخت اجاره بها، اجاره‌بهای ملک در الگوی تعیین شهریه صفر منظور می‌شود.
*در مواردی که موسس، مالک ملک فعالیت کودکستان باشد یا ملک براساس قرارداد مشارکت و برای ایجاد مرکز، در اختیار موسس قرار گرفته است و مال الاجاره نقدی مشخص نداشته باشد، در صورت تمایل موسسه به اعمال هزینه ملک در شهریه، برآورد کارشناس رسمی دادگستری از اجاره بهای ملک مذکور، مبنای محاسبه در سامانه تعیین شهریه خواهد بود.
*ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها و ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها، نواحی و مناطق می‌توانند کلاس‌ها و فضاهای بلااستفاده ‌یا مازاد بر نیاز مدارس دولتی را برای فعالیت کودکستان‌ها منطبق استانداردها و ضوابط و مقررات ابلاغی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک با طی فرآیند قانونی در اختیار موسس یا موسسان دارای مجوز فعالیت تاسیس کودکستان قرار دهند. قرارداد رسمی فی مابین، ملاک محاسبه اجاره بهای ملک خواهد بود.
*هزینه‌های مرتبط با نیروی انسانی کودکستان‌ها (اعم از مدیر، معاونان، مربیان و سایر نیروهای موضوع آیین‌نامه وظایف و شایستگی‌های موسس و نیروی انسانی کودکستان‌ها) از جمله حق‌الزحمه، بیمه، پاداش و عیدی وفق قانون کار و با لحاظ ظرفیت اسمی و استانداردهای ابلاغی سازمان تعلیم و تربیت کودک محاسبه خواهد شد.
*کمیته هزینه نیروی انسانی بر مبنای حداقل دستمزد اعلامی از طرف شورای عالی کار تعیین می‌شود.
*بیمه نیروی انسانی کودکستان‌ها نیز براساس بیمه تامین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی و متناسب با ساعات کار مندرج در قرارداد کاری محاسبه و پرداخت خواهد شد.
*نسبت ظرفیت اسمی و کودک به نیروی انسانی در شیوه‌نامه اجرایی هر سال تحصیلی – تربیتی محاسبه خواهد شد.
*هزینه اقلام مصرفی (از جمله مواد شوینده بهداشتی، نوشت‌افزار اداری و سایر ملزومات مرتبط) و هزینه امور جاری (از جمله حامل‌های انرژی، اینترنت و تعمیرات و نگهداری وسایل و مانند آن) به اندازه متعارف که معادل ۱۲ درصد مجموع سرانه هزینه اجاره بهای ملک، بهای تمام شده نیروی انسانی کودکستان و نرخ استهلاک دارایی‌ها محاسبه می‌شود.
*ضریب امتیاز کیفیت کودکستان‌ها براساس آیین‌نامه رتبه‌بندی کودکستان‌ها و پس از اجرای آن تعیین‌ می‌شود. تا تدوین و ابلاغ آیین‌نامه رتبه‌بندی کودکستان‌ها، ضریب مذکور برای همه کودکستان‌ها «یک» محاسبه خواهد شد.
*ضریب دوره سنی، ضریب حاصل از نسبت ظرفیت اسمی و استانداردهای نسبت متربی به مربی در هر رده سنی است.
*در این آیین‌نامه، سود موسس درصدی از کل هزینه‌ها (مجموع نرخ تمام شده اجاره‌بهای ملک، هزینه نیروی انسانی، هزینه‌های مصرفی و استهلاک دارایی) است که به عنوان سود برای موسس محاسبه می‌شود. اما تا تعیین درصد سود توسط سازمان امور مالیاتی، ملاک محاسبه سود ۴ درصد خواهد بود.
*سود موسس برای موسسان حقوقی دولتی و عمومی غیردولتی «صفر» محاسبه می‌شود.
*کودکستان‌ها مجازند علاوه بر الگوی ۹ ماهه تحصیلی – تربیتی، خدمات تربیتی خود را به صورت فصلی، ماهیانه یا ساعتی با رعایت سقف ظرفیت اسمی کودکستان به متقاضیان ارائه دهند. شهریه این خدمات بر مبنای نسبت ساعت آن به مجموع ساعات خدمات استاندارد سال تحصیلی – تربیتی محاسبه می‌شود.
*خدمات تربیتی ویژه کودکان پنج و ۶ ساله در کودکستان‌های دوره دوم نباید از حداقل ساعات مصوب این دوره کمتر باشد.
*در شرایط خاصی که ولی کودک متقاضی ارائه خدمات تربیتی بیش از استاندارد تعیین شده (۹۶ ساعت در ماه) باشد، هزینه هر ساعت اضافه خدمت براساس جدول مندرج در ماده ۳ (بدون احتساب سهم اجاره بها در هزینه کل) محاسبه و دریافت می‌شود. در این شرایط، خدمات پاره وقت مذکور در هفته نباید از ۴۴ ساعت تجاوز کند.
*مبنای محاسبه طول سال تحصیلی مناطق خاص از جمله مناطق گرمسیری مقررات و ضوابط وزارت آموزش و پرورش است و در همه موارد همان ملاک عمل و محاسبه خواهد بود.
*کودکستان‌ها باید مستندات و مدارک موردنیاز برای محاسبه شهریه سال تحصیلی – تربیتی را حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت هر سال در سامانه معرفی شده از طرف سازمان، بارگذاری و ثبت کنند.
*عدم ثبت اطلاعات موردنیاز در سامانه در مهلت مقرر تخلف محسوب می‌شود و شهریه کودکستان در سال تحصیلی – تربیتی جدید، بر مبنای شهریه سال قبل با افزایش با سقف نرخ تورم نقطه به نقطه منتهی به خرداد آن سال توسط سازمان محاسبه و ابلاغ خواهد شد و موسس حق هیچگونه اعتراضی را در این باره نخواهد داشت.
*قوانین و تصمیمات حاکمیتی که پس از ابلاغ رسمی شهریه به کودکستان‌ها، سبب تاثیرات کاهشی یا افزایشی شدید بر شهریه می‌شود، پس از بررسی و تایید در شورای ستادی برنامه‌ریزی و نظارت تعلیم و تربیت کودک بر نرخ شهریه اعمال می‌شود.
*موسس به منظور شفاف‌سازی موظف است قرارداد مالی بین خود یا مدیر به عنوان قائم مقام قانونی با اولیا را به صورت دیجیتال در سامانه ثبت کند و صحت ان را به تایید اولیا برساند. همچنین قرارداد کاری خود با کارکنان را در سامانه ثبت و صحت آن را به تایید ایشان برساند.
*در قرارداد سالیانه در صورتی که ولی متربی از ثبت‌نام کودک خود رسما و به صورت مکتوب انصراف دهد، کودکستان مجاز است در صورت انصراف تا قبل از شروغ دریافت خدمات از کودکستان حداکثر تا یک‌نهم کل شهریه سالیانه، در صورت انصراف تا سه ماهه اول دریافت خدمات حداکثر یک‌دوم کل شهریه را به عنوان جبران خسارت محاسبه و کسر کند و باید مابقی آن را بلافاصله به ولی کودک عوت دهد. در صورت انصراف والدین پس از سه ماهه اول از دریافت خدمات کودکسان، کل شهریه به عنوان خسارت محاسبه می‌شود.
*در قرارداد فصلی در صورتی که ولی متربی از ثبت‌نام کودک خود رسما و به صورت مکتبوب انصراف دهد، کودکستان مجاز است در صورت انصراف تا قبل از شروع دریافت خدمات حداکثر تا یک‌سوم کل شهریه، در صورت انصراف بعد از یک ماه دریافت خدمات حداکثر یک‌دوم کل شهریه را به عنوان جبران خسارت محاسبه و کسر کند و مابقی آن را بلافاصله به ولی کودک عودت دهد. در صورت انصراف پس از ورود به ماه دوم دریافت خدمات، کل شهریه به عنوان خسارت محاسبه می‌شود.
*در صورتی که مرکز و ولی متربی قرارداد ماهیانه منعقد کرده باشد، پیش از شروع دریافت خدمات در ابتدای ماه کل مبلغ شهریه باید پرداخت شود و در صورت انصراف در هر مقطع زمانی از قرارداد کودکستان مجاز است که کل شهریه را به عنوان خسارت محاسبه کند.
*هزینه سرویس رفت و آمد، خدمات تغذیه (اعم از صبحانه، نهار و میان‌وعده)، نوشت‌افزار، بسته‌های تربیت و یادگیری و لباس فرم کودکان جزء شهریه محاسبه و لحاظ نمی‌شود. در صورت تقاضای اولیا و پذیرش کودکستان برای ارائه این خدمات از سوی کودکستان، باید هزینه‌ها در قالب متمم قرارداد مشخص و ثبت شود.
*لوازم بهداشتی مصرفی عمومی نظیر مایع دستشویی، دستمال کاغذی، مواد ضدعفونی کننده و موارد مشابه جزو هزینه‌های مصرفی محسوب شده و تامین آن به عهده کودکستان است.
*کودکستان مجاز است که به صلاحدید خود، شهریه مورد توافق مندرج در قرارداد را در صورت یکجا یا قسط دریافت کند. نحوه پرداخت باید در قرارداد فی ما بین ولی کودک و کودکستان ثبت شود.
*نظارت بر حسن انجام مقررات و ضوابط تعیین و اخذ شهریه و رسیدگی به تخلفات و شکایات، بر عهده شورای برنامه‌ریزی و نظارت تعلیم و تربیت کودک در سطح استان‌ها و کارگروه شهرستان‌ها است.
*درباره تعطیلات خارج از تقویم مانند آلودگی هوا، کودکستان تابع الگوی اعلامی از سوی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود. در صورت تقاضای کتبی والدین متربیان برای دریافت خدمات، کودکستان مجاز است که خدمات مندرج در قرارداد فی ما بین را بدون اخذ وجه اضافه ارائه کند.
*نحوه حمایت سازمان از مناطق لازم التوجه از جمله مناطق روستایی و عشایری، مناطق محروم، حاشیه شهرها و روستاها در آیین‌نامه حمایتی سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک به صورت جداگانه تهیه و تصویب و ابلاغ خواهد شد.
*این آیین‌نامه از تاریخ ابلاغ آن یعنی هفت بهمن ۱۴۰۲ برای همه ذی‌ربطان و ذی‌نفعان موضوع اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک لازم‌الاجراست و با ابلاغ این آیین‌نامه همه بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط قبلی مهدهای کودک، مراکز پیش‌دبستانی و سایر مراکز مشابه لغو می‌شود.
لینک کوتاه : https://khooshkhabar.com/?p=7242

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.