تاریخ : دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ Monday, 15 July , 2024

شهریاری: داروهایی کم‌یابند که حیاتی هستند

  • کد خبر : 6091
  • ۱۹ دی ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۸
شهریاری: داروهایی کم‌یابند که حیاتی هستند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اعلام شد که تعداد داروهایی که کم بوده امسال کاهش پیدا کرده است؛ این درست است اما متاسفانه داروهایی که کم بوده حیاتی هستند کما اینکه بیماران قلبی برای تهیه وارفارین و بیماران پیوند کلیه و مبتلا به گولوکوم در تهیه داروهای‌شان با مشکل مواجه شدند؛ پس تعداد کم مهم نیست چرا که متاسفانه شامل داروهای حیاتی می شود.

به گزارش ایسنا، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد ارزیابی اثر بخشی سیاست گذاری‌ها و اقدامات عملیاتی دستگاه‌های مسئول برای ساماندهی مشکلات زنجیره تامین و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی در کشور، گفت: ابتدا در رابطه با سازمان غذا و دارو باید به تاخیر دیرهنگام و بعضاً اشتباه در بازنگری نسبت به قیمت داروهای تولید داخل متناسب با نرخ تورم اشاره کنیم که بعضا منجر به چالش های عدیده در تولید دارو و نهایتاً واردات داروهای فوریتی شده است.

وی ابراز عقیده کرد: تاخیر در ارسال به موقع لیست ارز به بانک مرکزی برای واردات مواد اولیه از جمله تاخیر در ارسال لیست ثبت سفارش مواد اولیه و شیرخشک رگولار در ۴ ماهه اول سال جاری است. طراحی اشتباه و عجولانه طرح دارویار و عدم تکمیل جریان مبادی آزادسازی نرخ ارز به گونه ای که درآمدهای حاصل از آن به جای انتقال مستقیم به بیماران به حسابت دولت واریز شد و تسویه حساب با داروخانه ها از محل تبصره ۱۴ قانون بودجه و ذیل هدفمندی یارانه ها صورت گرفت که فشار مالی مضاعفی برای تولید ایجاد کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ناکارآمدی سامانه تیتک سازمان غذا و دارو در جلوگیری از خروج و نشر دارو از زنجیره رسمی دارو که منجر به این شد که در داروخانه ها دارو وجود نداشت ولی چندین برابر گران تر در بازار آزاد قابل تهیه بود. همچنین بی توجهی سازمان غذا و دارو به هشدارهای دستگاه های نظارتی و سازمان پدافند غیرعامل در زمینه ایرادات و آسیب های جدی سامانه تیتک از جمله این موارد است.

شهریاری گفت: استفاده از افراد کم تجربه و بعضا بدون تجربه و سابقه کار اجرایی در رده های حساس مدیریتی سازمان غذا و دارو و حضور و دخالت افراد بدون رابطه استخدامی و بعضا دارای تعارض منافع در تصمیمات سازمان غذا و دارو و سوءمدیریت در برنامه ریزی برای تامین، توزیع و عرضه دارو در کشور و عدم توجه به موقع به هشدارها و گزارش های اصلاحی پیشگیرانه دستگاه های نظارتی از دیگر اشکالات این حوزه است.

وی افزود: اعلام شد که تعداد داروهایی که کم بوده امسال کاهش پیدا کرده است؛ این درست است اما متاسفانه داروهایی که کم بوده حیاتی هستند کما اینکه بیماران قلبی برای تهیه وارفارین و بیماران پیوند کلیه و مبتلا به گولوکوم در تهیه داروهای‌شان با مشکل مواجه شدند؛ پس تعداد کم مهم نیست چرا که متاسفانه شامل داروهای حیاتی می شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی مصوبات غیرکارشناسانه مجلس، گفت: مصوباتی همچون عوارض گمرکی که با تاخیر رسید و باعث شد ۴ ماه تجهیزات در گمرک معطل بماند یا مالیات بر ارزش افزوده که صفر بود و متاسفانه به یک تبدیل شد تا جایی که ریاست محترم مجلس از طریق سران سه قوه این مشکل را حل کرد از جمله این مصوبات بود.

شهریاری گفت: مشکل بعدی به سازمان برنامه و بودجه برمی گردد که با عدم تخصیص منابع جاری متناسب با نیاز واقعی حوزه دارو در قانون بودجه ایجاد کرد، همچنین عدم تخصیص به موقع اعتبارات مصوب در قانون بودجه در ماه های اول سال که به افزایش بدهی بیمه ها به مراکز درمانی و به تبع آن افزایش بی سابقه حجم مطالبات شرکت های پخش و تامین کننده دارو منجر شد.

وی افزود: تاخیر دیرهنگام در پرداخت مطالبات داروخانه ها توسط سازمان های بیمه گر منجر به بروز مشکلات اقتصادی زیادی از جمله چک برگشتی و عدم همکاری شرکت های پخش کننده با داروخانه ها شد و این موضوع زمینه ساز تخلفاتی از جمله عدم اعمال برخی نسخ و محاسبه و پرداخت از جیب بیماران شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تاکید کرد: متاسفانه با طرح دارویار مشکلات بسیاری اتفاق افتاد و علیرغم اینکه مجلس مصوب کرد نسبت به شهریور ۱۴۰۰ پرداختی از جیب مردم برای تهیه دارو و تجهیزات مصرفی افزایش پیدا نکند ولی به دلیل اینکه منابع مالی طرح دارویار کم بود اقلام زیادی را شامل نمی شد بنابراین پرداختی از جیب مردم به شدت افزایش پیدا کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: قطعی و اخلال در سامانه های بیمه هرچند تاثیری در کمبود دارو ندارد اما موجب معطلی و سردرگمی چند ساعتی بیماران شده تا جایی که ناچار می شدند از بازار آزاد خریداری کنند.

شهریاری اظهار کرد: یکی دیگر از اشکالاتی که به عملکرد بانک مرکزی برمی گردد تاخیر در تامین و حواله کرد ارزهای مربوط به ثبت سفارش برمی گردد، متاسفانه امسال ارز قابل توجهی تخصیص داده شده اما به موقع نبود و ارز مطلوبی نبود به همین دلیل نتوانستند بسیاری از داروهای حیاتی که از کشورهای اروپایی وارد می شد به موقع وارد کنند که این به عملکرد سازمان غذا و دارو برمی گردد که باید از چند ماه قبل پیش بینی های لازم را انجام می داد چرا که ما وضعیت سیستم بروکراسی اداری و مشکلات این روند را می دانیم.

وی با اشاره به میزان قصور دانشگاه علوم پزشکی، ادامه داد: هزینه کرد درآمدهای دارویی در سایر بخش ها از جمله حقوق و دستمزد به معاونت ها به علت عدم تامین منابع مالی به موقع مشکلاتی را ایجاد کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در رابطه با میزان قصور گمرک بیان کرد: گمرک در تخصیص به موقع کالاها مشکلات خاصی دارد که در این زمینه مصوبات مجلس می تواند کمک کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان استاندارد اگر به موقع همکاری کند مشکل ایجاد نمی شود ضمن اینکه متاسفانه علیرغم اینکه متولی حوزه سلامت، وزیر و وزارت بهداشت و درمان است اما جاهای مختلف در این خصوص تصمیم گیری می‌کنند.

شهریاری عنوان کرد: از وزیر بهداشت انتظار داریم یک ستاد مرکزی به ریاست رئیس جمهور یا معاون اول تشکیل دهد چرا که تشکیل ستاد تدابیر ویژه به دستور وزیر بهداشت کافی نیست بنابراین در این زمینه با رئیس جمهور نیز مکاتبه کردیم چرا که مشکلات این بخش باید در سطح عالی انجام شود.

وی افزود: خواهش دیگری که از وزیر بهداشت داریم این است که برای دفاع از حقوق مردم در این وزارتخانه بجنگد چرا که متاسفانه دولتمردان و رئیس جمهور از نجابت شما سوءاستفاده می کنند، ما وقتی از عدم تحقق مطالبات این حوزه گلایه می کنیم رئیس جمهور می گوید وزیر شما خیلی محجوب است و این در حالی است که نجابت در حوزه سلامت و رفع مشکلات مردم جایی ندارد. شما می خواهید حرمت دولت را نگه دارید که ما هم همین را می خواهیم اما به چه قیمتی، به قیمت اینکه بیماری به دلیل دیر رسیدن دارو قابل برگشت نباشد یا دچار عوارض جدید شود؟

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: امیدواریم با کمک رئیس مجلس شورای اسلامی و همکاران در فصل بودجه بعد از این کار به جایی نرسد که همچون امروز ناچار باشیم ۴ بار در طول ۲ سال این جلسه نظارتی را برگزار کنیم.

لینک کوتاه : https://khooshkhabar.com/?p=6091

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.