تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ Monday, 22 July , 2024

میزان تحقق درآمدهای آذربایجان شرقی ۵۰ درصد افزایش یافت

  • کد خبر : 3266
  • ۰۴ آذر ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۱
میزان تحقق درآمدهای آذربایجان شرقی ۵۰ درصد افزایش یافت

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی گفت: میزان تحقق(عملکرد) درآمدهای استان در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافت.

به گزارش خوش خبر حیدر فتح زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: عملکرد درآمد استان در هفت ماهه سال ۱۴۰۱ برابر با ۶۲ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال بود و در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ این رقم به بیش از ۹۳ هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال رسید.

وی با اشاره به اینکه درآمدهای مصوب استان در سال ۱۴۰۲ با رشد ۴۱ درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از ۱۵۱ هزار و ۶۲۰ میلیارد ریال می رسد، خاطرنشان کرد: بیشترین سهم درآمدی استان به درآمدهای مالیاتی با ۹۷ درصد و رقم ۱۴۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال اختصاص دارد.

 

تامین نیروی کار متخصص دغدغه تولیدکنندگان آذربایجان شرقی است

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی گفت: تنوع کسب و کار در حوزه های مختلف کشاورزی، خدماتی و صنعتی، تامین نیروی کار متخصص را به یکی از مهمترین چالش های تولید در استان تبدیل کرده است.

فتح زاده اظهار کرد: بازسازی صنایع و متناسب سازی با توانمندی های نیروی کار، مهندسی مجدد ابزار تولید، تقویت اشتراک گرایی فرآیند تصیم سازی ها و تصمیم گیری های مرتبط با تولید، مدیریت، فروش و ارزش افزوده و تکمیل شکاف ذهنی مبتنی بر مکانیک گرایی در مدیریت و تامین نیروی انسانی مرتبط با ابزار مکانیکی گرایی و جهش به سمت بهره گیری سنجه های فناوری می تواند به تامین نیروی انسانی مورد نیاز پاسخ دهد.

وی گفت: هنوز بخش عظیمی از صنایع استان تناسب لازم با فناوری روز را ندارند و به جای فناور بودن، درصدد تامین نیروی انسانی غیر متخصص هستند.

فتح زاده همچنین با بیان اینکه بخشی عظیمی از نیروی انسانی استان دارای سطح تحصیلی لیسانس و بالاترند و بیش از ۹۲ درصد افراد گروه سنی ۳۵-۱۵ساله با سواد هستند، اضافه کرد: تغییر ذائقه شغل هم چالش جدیدی است و معمولا نیروی انسانی امروز به جای کارفرمایی و کارگری، به ایجاد کار مستقل علاقه دارد.

این مسوول اعلام کرد: اشتراک گرایی و سهیم شدن در تصمیم سازی و تصمیم گیری در مرحله مکانیکی مانده است و به موضوع مدیریت منابع انسانی، توانمندسازی نیروی کار و اصلاح فرآیندهای تولید در صنایع کم توجهی شده است.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در عصر جدید ویژگی هایی از قبیل تنوع کسب و کار، تسلط سنجه های دانایی بر سنجه های عصر صنعتی و توسعه روزافزون فناوری مسیر جدیدی را در جوامع شکل داده است که یکی از نتایج آن عدم تناسب نیروی کار با نیاز تولید است.

فتح زاده اظهار کرد: در مراحل گذار از عصر سنگی که مولفه آن نبرد آهنین انسان با سنگ و استفاده از ابزار سخت برای غلبه بر طبعیت و تداوم زندگی است، تا عصر فناوری که هوش مصنوعی یکی از ابزار بشر به شمار می رود، همواره دو متغیر نیروی کار و تولید از چالش برانگیزترین بحث های تکاملی جوامع بوده است.

وی اضافه کرد: با انتقال جامعه از عصر سنگی و پارینه سنگی به جامعه صنعتی، تمام دستاورد های بشری با فناوری تلفیق و ترکیب می شود که این اتفاق نوید بخش از بین رفتن جامعه طبقاتی کارفرمایی و کارگری و شکل گیری نوعی جدیدی از طبقه در بخش تولید تحت عنوان کارکن مستقل است.

وی گفت: در عصر فناوری ویژگی هایی از قبیل مشارکت افراد تحصیلکرده در بخش‌های مختلف، تنوع کسب و کار، تنوع نگاه، فکر و عمل متفاوت به پدیده های طبیعی، تسلط سنجه های دانایی بر سنجه های عصر صنعتی، توسعه روز افزون فناوری و اشتراک گرایی کسب و کار در حیطه های وسیع و شکل گیری بنگاه های داد و ستد، مسیر جدیدی را در جوامع شکل داده که یکی از نتایج آن عدم تناسب نیروی کار با نیاز تولید است.

فتح زاده افزود: توانمندی، ویژگی ها و خصلت های نیروی کار در گذشته با عصر حاضر بسیار متفاوت است و امروزه بهره گیری از فناوری و توسعه اشتراک گرایی، جهت گیری جامعه نیروی کار را به مسیر متفاوت از آنچه دیروز بوده سوق می‌دهد.

سرپرست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی افزود: در واقع نوعی تاخیر ابزاری و مدیریتی در تولید رخ داده که پیامد آن به ظاهر کمبود نیروی کار است.

لینک کوتاه : https://khooshkhabar.com/?p=3266

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیرمرتبط باشد منتشر نخواهد شد.